Една много стара рецепта от тефтерите на нашите майки и баби, когато все още нямаше миксер във всеки дом и кексовете се биеха с телена бъркалка до отмаляване. Записала съм я в първата ми кулинарна тетрадка и много, много отдавна не съм я приготвяла. Време е да си я припомня и да я споделя с вас.
Продукти:
3 яйца
1 ч.ч. захар
125 мл хладка вода
100 мл олио
2.5 ч.ч. брашно
2 ч.л. бакпулвер
1 ванилия
2 с.л. какао
пудра захар за поръсване
Приготвяне:
Яйцата и захарта се бият с миксер до побеляване. Прибавят се водата и олиото, а след това брашното, смесено с бакпулвера и ванилията. Отделя се от сместа в чаша, а останалата част се смесва с какаото. Тъмната смес се излива във форма за кекс, която е намазнена и набрашнена. Отгоре се изсипва бялата смес. Пече се на 200* до суха клечка. След като изстине добре, се поръсва с пудра захар.
Няма да пропусна възможността да се похваля с един от най-релаксиращите и успешни риболовни дни, които сме имали досега. Посрещнахме изгрева сред водна шир и прохладен бриз. Пред погледа ни - причудливо малко островче, сякаш излязло от приказките. Чувахме само плясъка на вълните и крясъка на птиците. Съзерцавахме водата и имахме особеното усещане за безвремие и сливане с природата...
И за да бъде удовлетворението от деня пълно, получихме и онази награда, за която мечтае всеки риболовец - още с пускането на въдицата във водата, плувката да заиграва на мига. В резултат - пълен живарник, а сред улова - едно прилично голямо шаранче, с което имам удоволствието да ви запозная сега.
Рецептата е на моята свекърва. Първото нещо, с което ме впечатли като отлична кулинарка. По този начин шаранът се приготвя в нашия дом задължително на всеки Никулден и това е една от най-любимите ми рецепти.
Продукти:
800 г шаран
За тестото:
200 мл хладка вода
1 ч.л. сол
1 к.л. захар
1 с.л. олио
2.5 ч.ч. брашно с вместимост 250 мл
15 г прясна мая (или 1 ч.л. суха мая Д-р Йоткер)
За плънката:
1 глава лук
1 к.ч. ориз с вместимост 80 мл
100 г орехови ядки
джоджен
сол и черен пипер
Приготвяне:
Ако рибата е малко по-голяма от моята, която е 800 г, леко се завишават продуктите за тестото. За предпочитане е шаранът да бъде не по-малък от 800 г и не по-голям от 1.2 кг, за да се изпече добре, без да прегаря или изсъхне тестото. Замесва се тесто и се оставя да втаса. Лукът се реже дребно и се запържва в малко мазнина. Добавя се оризът и се разбърква, докато стане прозрачен. Постепенно се налива гореща вода в съотношение 1:3 и се изчаква да попие напълно. Оризът трябва да е почти сварен. Посолява се и се прибавят подправките, както и едро начупените орехи.
Втасалото тесто се разточва и само мястото, което ще обгърне рибата, се намазва с мазнина. Поставя се почистената и осолена риба (добре е поне няколко часа да е престояла със солта) и се пълни с плънката. Ако остане от нея, се поставя в главата през хрилете, както и около опашната част. Завива се и се слага в тавичка с хартия за печене на дъното. Повърхността на тестото се маже с рядка брашнена кашичка. Пече се на 200* около 50-60 минути, като на два пъти се намазва отгоре с малко мазнина. Щом получи лек загар, се покрива с фолио, без да се загръща по ръбовете на тавата. Да ви е вкусно!
Напоследък все по-често разгръщам старите мои кулинарни тефтери. Има рецепти, които съм означила със звездичка, което означава, че особено много са ни харесали. Тази патладжанена вкусотия също е сред тях. Не пропускам да я правя, когато дойде сезонът на хубавите градински патладжани.
Продукти:
1 кг патладжани
100 г топено сирене Президент
200 мл гореща вода
2 моркова
8-10 скилидки чесън
2 чушки
2 средно големи домата
щипка джинджифил
босилек
сол
магданоз
Приготвяне
Патладжаните се обелват, нарязват се на филийки и се посоляват. Оставят се 30 минути да пуснат горчивия си сок. Изплакват се и се подсушават. Режат се ситно, почти до накълцан вид. Най-добре е, ако разполагате с блендер, първо да ги срежете много едро, после да ги блендирате в него, но трябва да внимавате да останат на парченца, които да се усещат. Не прекалявайте с наситняването.
В широк и дълбок тиган с повечко мазнина се запържват 2-3 скилидки чесън, нарязани на тънки филийки. Прибавят се настърганите моркови и наситнените чушки. Следват патладжаните, останалите скилидки чесън (срязани на две) и сол на вкус. Сместа се бърка често, за да не загори. Щом се сготви до омекване (отнема около 20 минути), се прибавят нарязаните ситно домати, босилекът и джинджифилът. Когато гозбата остане на мазнина, се добавят топеното сирене и 200 мл гореща вода. Бърка се до получаване на хомогенна смес, която трябва да поври няколко минути. След отстраняването от котлона се поръсва с магданоз.
Комбинацията от тези любими мои продукти се оказа истинска фантазия! Крехки, хрупкави, с лек нежен крем и топящи се в устата! Перфектна закуска за любителите на сладкото, незаменими за кафето или чая, вкусен десерт за подслаждане - както прецените, така ги поднесете, но при всички случаи ще останете очаровани!
Продукти:
400 г точени кори за баница (12 броя)
125 г сирене Крема (или друго крем сирене)
200 г заквасена сметана
4-5 с.л. пудра захар
1 яйце
1 ванилия
20 г кокосови стърготини
масло за намазване
Приготвяне:
От всички продукти, без корите и маслото, се приготвя плънката. Разбърква се добре. Взема се една кора, половината повърхност се намазва с разтопено масло и се сгъва на две така, че сухата половина да покрие намазнената. Отново се маже с малко масло. Поставя се плънка в единия край, без да се разнася, след което от двете страни се загръща по малко, за да не изтече. Навива се по дължина и се оформя баничка.
Така приготвени, баничките се редят в тава, постлана с хартия за печене и се намазват с останалата на дъното на съда минимално количество плънка, смесена с малко стопено масло. Поставят се в загрята на 200* фурна. Пекат се до порозовяване. Леко охладени, се поръсват с пудра захар.
Най-вкусни са, когато са малко поизстинали, но все още топлички и хрупкави. Да ви е сладко!
Сега е моментът да се насладим на това ободряващо лятно изкушение. Прави се изключително бързо и лесно и е предназначено за прясна консумация, а не за консервиране. Тъй като в градината си имам засадена мента, това лято често правя от нея свеж ментов сироп. Реших да се възползвам от наличието му и да го включа в този изкусителен плодов еликсир. А с добавката и на лимонов сок се получи нещо много ароматно и великолепно на вкус!
Продукти:
6 добре узрели праскови
100 мл домашен сироп от мента
сок от 1/2 лимон
листенца прясна мента за гарниране
Приготвяне:
Добре е прасковите да бъдат охладени. Измиват се и се нарязват на кубчета. Не е задължително да се белят, дори с люспата вкусът на нектара е по-натурален и наситен. Поставят се в каната на кухненския робот. Прибавят се сиропът от мента и лимоновият сок, след което всичко се блендира до получаване на консистенция с гъстотата на нектар. Този път не бях добавила сладкарска боя в ментовия сироп и цветът на нектара не се промени (натуралният цвят на сиропа е жълтеникав). Разлива се в изстудени чаши, или се пущат кубчета лед в тях. Гарнира се със стрък прясна мента.
Бих казала, че това е най-вкусният начин за печене на пилешко месо, поне за мен. Освен крилца, така могат да се пекат бутчета, както и разфасовано на порции цяло пиле. Аз предпочитам винаги да използвам домашно приготвена майонеза, която е много по-вкусна и определено по-полезна. Ако разполагате с пресни яйца, в никакъв случай не се колебайте да си я направите сами.
Продукти:
пилешко месо (крилца, бутчета, или разфасовано цяло пиле)
сол
черен пипер
За майонезата:
2 яйца
350 мл олио
сол
2 с.л. лимонов сок
Приготвяне:
За майонезата яйцата и олиото трябва да бъдат на стайна температура. В сух подходящ съд - с диаметър малко по-голям от този на пасатора се чукват яйцата, налива се олиото и се посолява на вкус. Пасаторът се поставя да опре на дъното и се включва, след което бавно и постепенно се вдига до повърхността. Получената майонеза се овкусява с лимоновия сок, а ако е много гъста, се добавят и 1-2 лъжици вода, след което се разбърква добре с лъжица. В никакъв случай не пропускайте лимоновия сок, защото той придава много свеж вкус и на пилешкото месо. Порциите се посоляват и се намазват хубаво от всички страни с майонеза. Редят се в тавичка плътно и се поръсват с черен пипер. В тавата се налива малко водичка и се слагат в загрята на 200* фурна. За гарнитура обикновено встрани от тавата във фурната поставям и добре измити еднакво големи небелени картофи, които дупча с нож на 3-4 места. Всичко се пече до готовност и лек загар. Картофите се обелват и се подправят с масълце и с подправки по желание. Да ви е вкусно!