Пристъпихме прага на новия сезон и макар да я има носталгията по лятото, вече привикваме с факта, че слънцето не е така дружелюбно. Привикваме с дъжда, с вятъра, с мъглата, с капещите пожълтели листа... Вече е есен, но и тя е красива и щедра - разкрива пред нас нови цветни нюанси, дарява ни с медената сладост на зрелите сочни плодове. Днешното мое предложение е наситено с вкуса и аромата на един от емблематичните есенни плодове - крушата.
Продукти за 4 порции:
3 броя круши
4 броя фини точени кори
3 с.л. захар
канела (или ванилия)
масло
шоколад
пудра захар за поръсване
Приготвяне:
Крушите се белят, почистват се от семената и се режат на дребни кубчета. Захарта се загрява до получаване на светъл карамел, прибавят се крушите и една чаена лъжичка масло. Разбърква се и се вари 3-4 минути до стопяване на карамела. Отстранява се от котлона и се подправя с канела или ванилия.
Взема се една кора и се сгъва на две. Половината от получения правоъгълник се маже със стопено масло. Отново се сгъва на две, за да се получи квадрат. В купичка от дуралекс (или порцеланова, керамична, може и алуминиева за крем карамел, важното е да е огнеупорна) се поставя хартия за печене. Върху нея се слага подготвената кора и се притиска с ръка, за да се оформи гнездо. Маже се с масло и се поставя от плънката с круши, без течността. Поръсва се с парченца шоколад. Краищата се загъват, за да покрият плънката. Отгоре също се намазва с масло.
Купичките се слагат в загрята фурна и щруделите се пекат на 180* до готовност. От отделилата се течност при карамелизирането на крушите се приготвя ароматен сос за гарнитура. Кипва се (при нужда се добавя още малко вода) и се прибавя чаена лъжичка пшеничен грис, или нишесте. Вари се 3-4 минути до сгъстяване. Щруделът се поднася гарниран със соса и поръсен с пудра захар. Добър апетит!
В машината за хляб се поставят последователно продуктите за тестото по реда на записване. Всички те трябва да бъдат на стайна температура. Включва се програма Тесто, която само меси и втасва тестото. Не е нужно изчакване на цялата програма. След приключване на двата цикъла месене, при мен бяха достатъчни 20 минути втасване и тестото беше достатъчно отпуснато, за да може да се манипулира с него. През това време се приготвя плънката - отделя се малко от яйцето за намазване, а останалата част се смесва с натрошеното сирене. Тестото се изважда от контейнера и се дели на 6 топки. Всяка от тях се притиска с ръце и се оформя плосък кръг. Върху него се поставя част плънката и краищата се събират. Получената топка отново се притиска с ръце, за да стане плоска.
Оформените питки се редят в голямата тава от фурната, постлана с хартия за печене. Оставят се да втасат повторно и се мажат с отделената част от яйцето. Поръсват се с микс от семена и се пекат на 200* до готовност. Добър апетит!
Пробвала съм и двата варианта на тесто за галет - с набухвател и без набухвател. И въпреки, че класическата рецепта е без него, на мен повече ми допада тестото с бакпулвер. Някак по-пръхкаво, по-ронливо и по-вкусно ми е. Затова сега ви предлагам моя вариант - този, който харесвам най-много. И тъй като разполагам в момента с грозде без семки, реших, че ще бъде удачно да комбинирам сините сливи с още един превъзходен есенен плод. Ето моята рецепта:
Продукти:
2 ч.ч. брашно (с вместимост 250 мл)
1/2 ч.ч. захар
1 ванилия
1 ч.л. бакпулвер
100 г масло
1 яйце
2 с.л. студена вода
сини сливи
грозде (за предпочитане без семки)
канела
пшеничен грис за поръсване
Приготвяне:
Най-добре е да се използва кухненски робот, но тестото може да се замеси и ръчно. В купата се слагат предварително смесени: пресятото брашно, захарта, ванилията и бакпулверът. Добавят се студеното масло, нарязано на кубчета и яйцето, от което предвидливо се отделя мъничко за намазване. Роботът се задейства и ако е необходимо, се добавят 2 лъжици студена вода. Не е нужно продължително месене. Тестото се изважда и се оформя на топка. Ако не използвате робот, смесвате сухите съставки с маслото и претривате с ръце до образуване на трохи. Добавяте яйцето и за кратко, само колкото да се оформи тесто, го замесвате. Ако е нужно, добавяте вода.
Готовото тесто се завива във фолио за свежо съхранение и се оставя в хладилника за 20-30 минути. През това време сливите се измиват, почистват от костилките и се режат на полумесеци. Смесват се с 2 лъжици захар и канела на вкус. Фурната се включва на 200*. Тестото се разстила върху хартия за печене, поръсена с брашно. Разточва се на кръг и се пренася заедно с хартията в тава. Поръсва се с 1-2 лъжици пшеничен грис, който ще поеме течността от плодовете. Резенчетата сливи се редят отгоре, като се оставя по края свободно разстояние около 4 см. В средата се поставят и зрънцата грозде.
Краищата на тестото се загръщат и се намазват с отделената част от яйцето, смесено с малко вода. Поръсват се с кристална захар и галетът се пече в загрята фурна на 200* до готовност. Да ви е сладко!