Колкото и много да са версиите за произхода на този великолепен сладкиш, колкото и да са вариациите за направата му, неоспорим си остава факта, че комбинацията от основните му съставки - многолистно маслено тесто и лек ванилов крем е фантастична. Съчетанието им е истинска наслада за сетивата.
Продукти:
- 400 г бутер тесто
- 800 мл прясно мляко
- 8 с.л. захар
- 4 с.л. брашно (пълни)
- 2 яйца
- 1/2 ампула ванилова есенция
- 20 г масло
Приготвяне:
Бутер тестото се оставя да се размрази в хладилника поне за една нощ. Разстила се на плота и съвсем леко се разточва само в едната посока. Откъм късата страна се изрязва лента широка около 5 см, която след изпичане ще бъде натрошена и ще служи за поръсване върху тортата. Останалото тесто се реже на две равни части. Така подготвено, то се оставя в хладилника да се стегне отново за 30 минути.
Фурната се загрява на 200 градуса. Трите части тесто се поставят в тава, постлана с хартия за печене и се надупчват с вилица, за да могат да се изпекат равномерно. Пекат се около 20-25 минути. Изваждат се и се оставят да се охладят. Всеки от двата изстинали блата се разделя на две, за да се получат общо четири блата. Това става много лесно, тъй като самото тесто е на пластове и е необходимо само леко да си помогнете с нож, за да ги разполовите.
Брашното и половината от предвидената за крема захар се смесват, постепенно се прибавя по малко от студеното мляко до получаване на смес с гъстотата на каша. Бърка се с телена бъркалка, за да се премахнат всички бучки. Прибавят се двете яйца и отново се разбърква.
Останалото мляко се кипва с другата половина захар, отмества се от котлона и към брашнената смес се добавят два-три черпака от горещото мляко (постепенно и бъркайки, за да не се пресече), а след това всичко се връща обратно в тенджерата. Отново се загрява и при непрекъснато разбъркване се оставя да поври десетина минути на слаб огън.
Винаги ми е било станно, когато в описанието на кремове, в които присъства брашно или нишесте пише, че са готови, щом се сгъстят. Никога не се доверявайте на подобен съвет. Кремът обикновено се сгъстява още при завирането, но е нужно да поври поне 8-10 минути, за да няма вкус на сурово брашно. Не е за подценяване и фактът, че никак не е полезно за стомаха да се консумира сурово брашно.
Щом кремът се снеме от котлона, към него се прибавят маслото и ванилията, разбърква се и се оставя да поизстине. Може да се пристъпи към сглобяване на тортата когато е все още леко топъл, но не и горещ.
В подходящ поднос блатовете се поставят един върху друг, като се редуват с крем. Тортата се измазва изцяло с крем и се поръсва от всички страни с натрошеното на трохи изпечено парче от тестото, предварително предназначено за тази цел. Готовата торта се оставя да престои една нощ, за да могат блатовете да попият от крема и да омекнат, а вкусовете да се обединят.
Налейте си чаша ароматно кафе и се отдайте на удоволствието да се насладите на това изкусително кулинарно творение!
Може ли да ми кажете, защо покривате тавата с хартия за печене, когато печете бутер тесто? То НИКОГА не залепва!
ОтговорИзтриванеОт собствен опит знам, че бутер тестото в повечето случаи залепва. Винаги го пека върху хартия, както почти всички печива. И дори някой да ви убеждава с големи букви, или дебело подчертано, че не залепва, по-добре си сложете хартия, ако не искате да имате проблеми след това.
ИзтриванеВили, при теб може да ме изкуши и нещо, което не ми е любимо, така и с този сладкиш:)
ОтговорИзтриванеКакво бутер тесто ползваш?
Ползвам Белла, Веси. Този сладкиш ми беше от най-любимите, когато се появи за пръв път по нашите магазини - в началото на 90-те. Сега качеството му е съвсем друго, затова предпочитам да си го направя.
Изтриване:)
ИзтриванеПробвай с Лидълското бутер тесто, според мен е по-добро, макар че е въпрос на предпочитание.
Не съм го ползвала, но ще опитам, благодаря ти!
Изтриване